קחי לך א.ת.נ.ח.ת.ה

על יוגה לנשים בהריון

היוגה כידוע היא שיטת תירגול בת אלפי שנים, המציעה דרך לחיים בריאים ומאוזנים, כשהיא מתייחסת לצרכים הפיזיים של הגוף ולצרכי הרגש והמחשבה של הנפש. נשים רבות חשות בזמן ההריון צורך גובר לטפל בעצמן ובתינוק שברחמן ואימוץ עקרונות היוגה לאורח חיים בריא, היא דרך נפלאה לעשות זאת.

כשאת בהריון אני מציעה לך לקחת לעצמך אתנחתה קלה, תרתי משמע. כלומר הן במובן המילולי הרגיל של המילה והן כתזכורת של עקרונות היוגה שריכזתי להנאתך ולנוחותך, באותיות המרכיבות את המילה א.ת.נ.ח.ת.ה: אסנות, תנועה, נשימה, חשיבה, תזונה, הרפייה.

אסנות- תנוחות היוגה. באמצעותן תוכלי לשמור על החוזק והגמישות של גופך. התרגילים מאריכים את שרירי הגוף, מחזקים את השרירים המייצבים בגב, בבטן וברצפת האגן. הם מאפשרים שחרור נוקשות ממפרקי הגוף וכאבים שונים כמו כאבי גב תחתון הנפוצים בזמן ההריון.

תנועה - התנועה המעגלית של הגב והאגן בשילוב תנוחות יוגה, מכינה אותך ללידה בכלל וללידה טבעית ופעילה בפרט. בחלק מתנוחות היוגה תוכלי להשתמש בזמן הצירים כדי להקל על כאבי הצירים וכדי לנוח בהפסקות שבין הצירים. למשל, תנוחות כמו חתול בשילוב תנועה, עוזרות להתברגות של תינוקך דרך תעלת הלידה, כלפי מטה עם כוח הכבידה.

נשימה עמוקה - תרגילי נשימה עמוקים כמו נשימת בטן ונשימת נחיריים מתחלפת, יאפשרו לך לקלוט יותר חמצן אל גופך ואל מערכת הדם שלך. הנשימה העמוקה משפיעה גם על תינוקך ומחזקת אותו. בעזרתה תוכלי להרגיע את עצמך ברגעי מתח וחרדה, לאסוף עוד אנרגיה פנימה ולחוש את המרכז השקט והיציב שקיים בתוכך תמיד, מעבר לשינויים הפיזיים והרגשיים העוברים עלייך. תרגילי הנשימה והעבודה הקולית, כמו המהום נמוך, ייסיעו לך בזמן הלידה להקל על הכאבים, להרפות את שרירי רצפת האגן ולעזור לתינוקך במסעו החוצה.

חשיבה חיובית ומדיטציה - מחשבותייך משפיעות על גופך ועל המציאות שלך. ככל שמחשבותיך יהיו חיוביות ומחזקות יותר, כך תחושי את גופך חזק יותר ומוכן יותר ללדת.. תרגול של אמירות חיוביות יגביר את האמונה שלך בעצמך וביכולת הטבעית של הגוף שלך לשאת את תינוקך וללדת בקלות. המדיטציה היא ישיבה שקטה והשקטת התנודות של המחשבות, באמצעות תשומת לב לנשימותיך. תרגול זה יעניק לך תחושת בהירות, שלווה פנימית וחיבור עמוק יותר לחיים הנוצרים בתוכך.

תזונה נכונה - גופך וילדך נבנים ממה שאת אוכלת ומכניסה לתוכך. מומלץ בעיקר מזון עם אנרגיה "סטווית", שהיא אנרגיה טהורה וקלה. מאכלים כמו ירקות טריים, פירות יבשים, קטניות, זרעי חמניות ודלעת, לחמים מחיטה מלאה ומוצרי חלב בתוספת שתיית כמות מספקת של מים, יתנו לך את האנרגיה החיובית הדרושה לך לחיזוק גופך וגופו של תינוקך, הגדל מיום ליום.

הרפייה נכונה - לימוד הרפיית מתח פיזי משרירי הגוף שלך בתוך תנוחות היוגה, מאפשר לך לנוח, להשתחרר ולחוש יותר מרחב פנימי ויותר קשר לקרקע. כשגופך לומד לקבל תמיכה מהקרקע ולוותר על המתח, הוא נעשה רפוי יותר ומשתחרר מכאבים ביתר קלות. הדבר יכול לתרום לך רבות בתהליך הלידה, כשגופך יפתח ביתר קלות ויזרום עם המתרחש, כדי לאפשר לתינוקך לצאת לאוויר העולם עם פחות התנגדויות.

אני מאחלת לך הריון בריא ומאוזן, בו תחושי שאת נותנת לעצמך את האתנחתה ואת הטיפול שלהם את זקוקה, שגופך וכוחותייך הנפשיים חזקים ומתעצמים לקראת הלידה ולקראת האמהות ושיחד עם הבטן המתרחבת, מתרחבת וגדלה גם שמחת החיים שלך.